snr
Çocuğa Sınır Koymak !
21 Şubat 2014
nyrse
Sunduğumuz Hizmetler
21 Şubat 2014
oduk

Çocuğu ödüllendirmenin motivasyon artırıcı etkisi tartışılmaz. Ödül, onu takdir ettiğinizin, ona değer verdiğinizin bir işareti olarak kalır çocuğunuzun hafızasında. Tabii “çocuğu bir işi başardığında ödüllendirmeli mi yoksa çocuk bir iş için ödülsüz mü uğraşmalı” konusunda bir tartışma da yok değil halihazırda.

Fakat çocuk gelişimi uzmanları, çocuğa ödül sunmanın, ona olumlu geri bildirimde bulunma, onu takdir etme ve beğenme anlamına geldiğini; ki tüm bunların onun sağlıklı bir duygu olan özsaygı geliştirmesine yardım ettiğini belirtiyorlar. İşte çocuğunuzu ödüllendirirken aklınızdaki bulundurmanız gerekenler…

1. Beklentilerinizi anlatın

Ondan göstermesini arzu ettiğiniz davranışları çocuğunuza net bir şekilde açıklayın. Örneğin, çocuğunuzdan kahvaltıya gelmeden önce yatağını toplamasını isteyebilirsiniz. Ya da siz akşam yemeğini hazırlarken ondan 20 dakika boyunca sessizce oynamasını isteyebilirsiniz. Beklentileriniz, nedenleri açıklanabilir ve ulaşılabilir, makul olmalıdır.

2. Çocuğunuza hak ettiği değerde, makul bir ödül verin

Bütün ödüller hayvanat bahçesinde bir gün geçirme ya da çok pahalı bir oyuncak alma şeklinde olamaz. Daha basit hediyeler de sunmalısınız çocuğunuza. Örneğin, uyumadan önce ona anlatacağınız ekstradan bir masal ya da hikaye de bir ödül seçeneğidir. Daha büyük, okul çağındaki çocuklara fazladan küçük bir cep harçlığı vermek de bir ödüldür. Bir diğer makul ödül de uyku saati öncesinde favori yiyeceğinden yemesine izin vermektir.

3. Görev-ödül dengesini sağlayın

Seçtiğiniz görev-ödül kombinasyonu her ne olursa olsun, basit ve dengeli olmasına dikkat edin. Küçük bir görev için büyük bir hediye, ilerisi için çocukta gerçekçi olmayan beklentiler yaratır. Ödülleriniz gün içinde temin edilebilir şekilde olmalıdır. Bu, çocuğun daha büyük hediye beklentisi içine girmeyi bir alışkanlık haline getirmesine engel olur. Aynı zamanda çocuğunuza, hayatta küçük şeylerle mutlu olmayı başarma becerisi de getirir.

4. Pazarlığı sona erdirme hakkını saklayın

Çocuğunuzun ödülü hak edecek davranışı yerine getirip getirmediğinden emin olun. Eğer ondan beklediğiniz olumlu daranışı yerine getirmiyorsa ödülü vermeme konusunda kararlı olun. Ödüllendirilmemek onun için bir hayal kırıklığı olabilir, ama güçlü durmalısınız. Ne de olsa ona, verilen bir sözün yerine getirilmesi gerektiğini öğretmek istiyorsunuz. Pazarlığı sona erdirme hakkını kendinizde saklayın.

5. Tutarlılığınızı koruyun

Çocuğunuzu pozitif davranışlar için desteklerken anahtar kelime, “tutarlılık”tır. Onu günlük görevler için makul ödüllerle destekleme konusunda gayret edin. Bu günlük görevler ve günlük ödüller ile zaman zaman ekstra olumlu davranışlarda vereceğiniz ekstra ödüller konusunda devamlılığı sağlamaya çalışın.